Koncerty & Artyści
fot. Robert Sawicki

Nad piękną, modrą Brdą

24.08

Nad piękną, modrą Brdą zostanie ukazane inne oblicze Orkiestry Wojskowej, która w swoim repertuarze ma nie tylko patriotyczne utwory i militarne marsze. Żołnierze kołysać się będą w takt melodii znanych z sal filharmonii, oper czy kin. Pod dowództwem majora Krzysztofa Matraszka udowodnią też, że „czują bluesa” w rozrywce, a z Carlosem Santaną lub zespołem Queen nadają na tych samych falach. Wesprą ich w tym tryskająca energią sopranistka Ewa Olszewska i wschodząca gwiazda nie tylko bydgoskiej sceny operowej - tenor Szymon Rona. Podczas koncertu z cyklu „Rzeka Muzyki” wykonany zostanie również utwór specjalny – marsz „Szlakiem Brdy”, po wygranej w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej stanowiący obowiązkowy punkt w repertuarze wszystkich orkiestr dętych w Polsce. Jego autorem jest Orlin Bebenow – „człowiek orkiestra”, który, czuwając nad artystami, zabierze publiczność w rejs po Morzu Czarnym.

Wojskowa Orkiestra z Bydgoszczy pod dowództwem majora Krzysztofa Matraszka

Orkiestra z historią sięgającą 1950 roku. W 1989 roku wystąpili w Londynie przed samą królową Elżbietą II. Koncertowali w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, na Litwie. Występują podczas największych uroczystości państwowych i w ramach niezależnych koncertów. Zdobywają nagrody na ogólnopolskich festiwalach, w tym laury Ministra Kultury. Dokonali licznych nagrań, w tym płyty DVD z koncertu pt. „Niech Żyje Bal”

Orlin Bebenow (poch. Bułgaria) - dyrygent

dyrygent, aranżer, multiinstrumentalista, chórzysta, związany z Operą Nova w Bydgoszczy, p.o. prezesa Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Bydgoszcz.

Ewa Olszewska - sopran

sopran koloraturowy, absolwentka AM w Bydgoszczy, na deskach Opery Nova debiutowała jeszcze jako studentka, podejmując później stałą współpracę, aktualnie związana ze szczecińską estradą, gdzie występuje m.in. w Operze na Zamku

Szymon Rona – tenor

absolwent AM w Bydgoszczy, współpracujący z Operą Nova w Bydgoszczy, śpiewał m.in. partię Dudziarza podczas premiery "Halki", występował w „Lakme”, „Madame Butterfly”, laureat ogólnopolskich konkursów wokalnych