×
O cyklu koncertów
fot. Robert Sawicki

MIASTO BYDGOSZCZ ZAPRASZA NA CYKL KONCERTÓW "RZEKA MUZYKI"

Idea

Rzeka Muzyki to pierwszy i jedyny w Polsce cykl koncertów na wodzie z udziałem międzynarodowych artystów. Jego głównym celem jest upowszechnianie tzw. „kultury wysokiej” w niebanalnej formie i scenerii oraz promocja Bydgoszczy jako Miasta Muzyki na Wodzie

Zainaugurowany w 2014 roku projekt zakłada realizację bezpłatnych dla odbiorców koncertów muzyki urzekającej pięknem szlachetnego brzmienia w oryginalnym anturażu Amfiteatru nad Brdą. W każdą niedzielę lipca i sierpnia nawet 1,5 tysięczna publiczność przysłuchuje się taktom muzyki klasycznej, jazzowej czy operowej. Prezentują ją międzynarodowego formatu artyści i najlepsi polscy muzycy u szczytu, jak i u progu sławy.

W I edycji „Rzeki Muzyki” wystąpiło 70 artystów z 3 krajów świata dla blisko 10 tysięcy odbiorców, wśród których wytworzyło się liczne grono fanów, przybywających na koncerty regularnie co tydzień. Powodzenie projektu przeszło najśmielsze oczekiwania nawet organizatorów. Zarówno publiczność, jak i media jednomyślnie okrzyknęli „Rzekę Muzyki” mianem „hitu” oraz „strzału w dziesiątkę”.

EDYCJA 2015

Po sukcesie zeszłorocznej edycji ponownie proponujemy niezwykle różnorodną, choć nadal bardzo spójną artystycznie formułę koncertów. Ich spoiwo stanowi promocja szeroko rozumianej muzyki klasycznej w miejscu, które laureat Grammy Włodek Pawlik określił jako „jedyne, niepowtarzalne, unikalne”.

ORYGINALNOŚĆ 

Niezwykle ważnym aspektem „Rzeki Muzyki” jest niebanalność i innowacyjność muzycznej strony przedsięwzięcia. Stąd też proponujemy koncerty artystów, którzy

  • w Bydgoszczy wystąpią po raz pierwszy (np. Oleksandr Bozhyk Orchestra z Ukrainy)
  • w Bydgoszczy premierowo zaprezentują swój nowy projekt (np. Pamięci Anny German, Lutosławski.Tuwim. Nie tylko dla dzieci).
  • wystąpią w koncercie stworzonym wg autorskiej koncepcji specjalnie na potrzeby „Rzeki Muzyki” (np. wieczór „Od juniora do seniora” czy „Pianistyczne Małżeństwa.”)
  • zagrają w nieczęsto występującym składzie (TurBiKon - G.Turnau, R. Kubiszyn, C. Konrad)

Niezmiennie zawsze na najwyższym poziomie artystycznym. Niezmiennie po to,  by uwodnić, że Bydgoszcz to Miasto Muzyki na Wodzie, które proponuje ciekawą ofertę artystyczną nie tylko dla mieszkańców, ale także turystów.

EGALITARNOŚĆ, NIE ELITARNOŚĆ

Jednym z głównych celów „Rzeki Muzyki” jest przełamywanie stereotypu elitarności tzw. „kultury wysokiej”. Dowodów na jej egalitarność dostarczamy, proponując przystępną formułę artystyczną, potwierdzającą, że muzyka klasyczna wcale nie musi być poważna. Utwory Vivaldiego grane na 4 parach skrzypiec jednocześnie przez ukraińskiego wirtuoza czy melodie Anny German śpiewane przez solistów o operowych glosach stanowią jeden z przykładów promocji kultury inkluzywnej. Szlachetne brzmienia poziomem wykonawczym tożsame z koncertami w wielkich salach filharmonii lub oper, a zaprezentowane w swobodnej atmosferze mają rozszerzać krąg potencjalnych odbiorców. Zaproszenie światowej sławy muzyków zwiększa szansę zainteresowania mieszkańców również innych miast i województw. Niezobowiązująca formuła umożliwia natomiast nawiązywanie bezpośredniego kontaktu z tymi artystami, jak i zacieśnianie więzi pomiędzy lokalnymi społecznościami Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość bezpłatnego uczestnictwa w koncertach. Organizowane są one w miejscu, które odwiedzić mogą także osoby niepełnosprawne i w czasie umożliwiającym wszystkim swobodne przybycie na artystyczny wieczór na wodzie.

MIĘDZYPOKOLENIOWOŚĆ

Proza codzienności sprawia, że często zapomina się, jak bardzo inspirująca i wartościowa może być wymiana doświadczeń pomiędzy pokoleniami. Wychodząc naprzeciw tej idei, proponujemy międzypokoleniowe spotkania:

  • na widowni: - dużą część publiczności I edycji „Rzeki Muzyki” stanowili dojrzali melomani. Pragnąc rozszerzyć grono adresatów festiwalu zapraszamy na koncert ze szczególnie ważną rolą dzieci: „Lutosławski. Tuwim. Nie tylko dla dzieci” z udziałem Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik. To artystyczne spotkanie nabierze bardzo familijnego charakteru, zachęcając również pokolenie rodziców do uczestnictwa w kolejnych koncertach „Rzeki Muzyki.”
  • na scenie:

- Juniorzy: wybitny talent młodego pokolenia z Ukrainy - 11 letni Nazar Szutko zagra na skrzypcach u boku swojego Mistrza Oleksandra Bozhyka

- Seniorzy: chór seniorów Ursynovia Cantabile z Warszawy – działający przy Ursynowskim Uniwersytecie III Wieku zaśpiewa szlagiery operowe w koncercie „Od Juniora do Seniora”

UCZESTNIK, NIE ODBIORCA

„Rzeka Muzyki” to projekt, w którym, publiczność odgrywa kluczową rolę. Wszystkie działania, jakie podejmujemy mają na celu stworzenie ciekawej propozycji właśnie dla Niej.

Decyzję o formule jednego z koncertów oddajemy więc widzom. Z roli odbiorcy przekształcą się oni w faktycznych uczestników projektu, wybierając spośród tegorocznych Stypendystów Prezydenta Miasta Bydgoszczy, kogo chcieliby usłyszeć podczas jednego z letnich wieczorów na wodzie. Za pośrednictwem głosowania wytypują swojego faworyta, który wystąpi 2.08.2015 roku.

ZAGŁOSUJ, kto zagra podczas „Rzeki Muzyki”

Ponadto stwarzamy też możliwość skorzystania ze specjalnej oferty „Zostań PRZYJACIELEM Rzeki Muzyki”, dającej, poza wsparciem samego projektu, szansę nawiązania szczególnie bliskiej więzi z artystami, organizatorami i partnerami projektu.

Zostań PRZYJACIELEM „Rzeki Muzyki"

Nie tylko wspólne śpiewanie, a nawet tańce podczas koncertów, ale także oddanie losu w ręce publiczności i współtworzenie przez nią wydarzenia, wpisuje „Rzekę Muzyki” w strategię Audience Development

 

Opracowała: Dominika Matuszak