Koncerty & Artyści
fot. Robert Sawicki

Na niwie akordeonu

17.08

Podobno odpowiedź na pytanie: dlaczego w niebie nie ma fortepianu brzmi - bo wszystkie klawisze poszły do piekła, by zbudować akordeon. Znany z przyśpiewek „u cioci na imieninach” instrument ma jednak swoją inną postać. Dzięki wirtuozom potrafi zachwycać pięknem szlachetnego brzmienia. Udowodni to Maciej Drapiński – akordeonista zespołu KleZzONN (ex Bydgoszcz Klezmer Band), przemycając klezmersko-bałkańskie rytmy. Na niwie akordeonu popłynie też niekwestionowany mistrz tego instrumentu, laureat międzynarodowych konkursów akordeonowych – Paweł Janas. Choć wystąpi solo, akordeon cyfrowy Rolanda sprawi, że publiczność odniesie wrażenie uczestnictwa w koncercie całej orkiestry.

Paweł Janas – mistrz gry na akordeonie cyfrowym Rolanda

absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie i Konserwatorium w Wiedniu, laureat międzynarodowych konkursów w Szanghaju, Chorwacji, we Włoszech, na Litwie, we Francji, w Niemczech i w Polsce, wystąpił jako pierwszy akordeonista w historii jako solista z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Narodowej w Warszawie, prawykonywał Operę- Instalację "Transcryptum" Wojciecha Blecharza w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej, stypendysta fundacji z Korei i fundacji „Młoda Polska”

KleZzON (ex Bydgoszcz Klezmer Band)

do niedawna Bydgoszcz Klezmer Band. Zespół powstał w 2011 roku. Ideą młodych artystów jest próba wymknięcia się z jasnych podziałów gatunków muzycznych poprzez fuzję stylów, takich jak: jazz, muzyka awangardowa, bałkańska czy współczesna kameralistyka. Podstawą do budowania niepowtarzalnych aranżacji są tematy tradycyjnej muzyki żydowskiej a głównym środkiem wykonawczym jest improwizacja. Nagrali album „About Klezz”

Maciej Drapiński – akordeon

Krzysztof Biernacki – klarnet

Maciej Jagodziński – gitara basowa

Paweł Kamiński – perkusja

Agata Gajewska – wokal