Koncerty & Artyści
fot. Robert Sawicki

Pamięci Anny German (Ukraina – Polska)

9 sierpnia 2015

BYDGOSKA PREMIERA PROJEKTU

Cześć pamięci Annie German oddają znakomici soliści, łączący klasyczne operowe głosy z uwielbianymi przez publiczność melodiami polskiej piosenkarki w nowych aranżacjach.

Krystian Krzeszowiak
– tenor światowych scen, m.in. mediolańskiej La Scali, londyńskiej Covent Garden, nowojorskiej Carnegie Hall 

Vlada Vdovychenko​ (Ukraina)
– sopranistka Filhamornii w Odessie, która użyczyła głosu do polskiego serialu o Annie German

Justyna Reczeniedi
– sopranistka Warszawskiej Opery Kameralnej

Instrumentaliści z Bydgoszczy:

Artur Grudziński - piano, autor aranżacji

Andrzej Sobczyński - bas

Waldemar Matecki - perkusja 

Przykładowe nagrania:
https://www.youtube.com/watch?v=WdYB9KyjpPw
https://www.youtube.com/watch?v=En2bCfi23JY
https://www.youtube.com/watch?v=--3Yk1zPbTY

Pomysł, by zrealizować koncert „Pamięci Anny German” w ramach „Rzeki Muzyki” podsunęła sama publiczność. Kiedy podczas zeszłorocznego wieczoru z CO-OPERĄ Justyna Reczeniedi jako bis zaśpiewała „Tańczące Eurydyki” owacjom nie było końca.

Telewizyjny serial o losach Anny German sprawił, że Polacy na nowo pokochali jej twórczość. W melodyjnych piosenkach głosu odtwórczyni głównej roli użyczyła solistka Filharmonii w Odessie Vlada Vdovychenko. Duet Justyna Reczeniedi i Krystian Krzeszowiak zaprosił ją do stworzenia pełnego uroku programu z najsłynniejszymi utworami legendarnej polskiej piosenkarki i kompozytorki. Ponowny sukces crowfundingowy na portalu wspieramkulturę.pl, który pozwolił zrealizować premierowy koncert oraz wydanie płyty, potwierdza uznanie projektu przez wierną publiczność. Sama płyta "Pamięci Anny German" cieszy się zaś szerokie grono odbiorców. 

Oryginalność projektu polega na syntezie rozrywkowych brzmień z operowymi, klasycznie kształconymi głosami. Nie tylko udział Ukrainki nadaje koncertowi międzynarodowego charakteru. Piosenki po polsku, włosku i rosyjsku śpiewają artyści występujący na całym świecie – Krystian Krzeszowiak w najbardziej renomowanych operach z mediolańską La Scalą  i nowojorską Carnegie Hall włącznie, Justyna Reczeniedi – od Warszawy aż po Japonię. W połączeniu tym nie brakuje bydgoskich akcentów – sopranistka Warszawskiej Opery Kameralnej swój doktorat broniła w bydgoskiej Akademii Muzycznej, ponadto oprawę instrumentalną zapewnią muzycy z grodu nad Brdą.

 

O artystach: 

Vladyslava Vdovichenko sopran
solistka odeskiej opery, laureatka wielu międzynarodowych konkursów. Z twórczością Anny German jest związane całe jej życie. W Europie zaśpiewała ponad 160 koncertów pamięci Anny German. W znanym serialu „Tajemnica Białego Anioła” za Joannę Moro zaśpiewała 7 piosenek a cappella.

Justyna Reczeniedi sopran
solistka Warszawskiej Opery Kameralnej, śpiewaczka, skrzypaczka, polonistka, ostatnia uczennica Bogny Sokorskiej „Słowika Warszawy”. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, doktor wokalistyki, laureatka wielu nagród na konkursach wokalnych (Austria, Polska, Włochy); koncertowała w Japonii, Hiszpanii, Libanie, Austrii,  Niemczach, na Węgrzech i na Łotwie, spiritus movens” projektów „Co-opera” i „Pamięci Anny German”

Krystian Krzeszowiak tenor
solista tak prestiżowych scen operowych świata jak, m.in. mediolańska La Scala, londyńska Covent Garden czy nowojorska Carnegie Hall, gdzie w 2015 roku zaśpiewał z wielkim sukcesem tytułową partię w „Orfeuszu w piekle”, absolwent Konserwatorium i Accademia Internazionale w Mediolanie;  występował w teatrach operowych w Wenecji, Rzymie, Weronie, Genui, Filadelfii i in. Nagrywa dla Deutsche Grammophon, Sony, Emi Music Poland; koncertuje na całym świecie; polskiej publiczności jako jej ulubieniec znany z show Waldemara Malickiego; na koncert w Bydgoszczy przyjedzie specjalnie z Drezna, gdzie obecnie mieszka.