Koncerty & Artyści
fot. Robert Sawicki

Pianistyczne Małżeństwa

JEDYNIE W RAMACH "RZEKI MUZYKI"

26 lipca 2015

Aleksandra Soboń - Wakarecy

pianistka solowa i kameralistka, absolwentka Konserwatorium w Oslo i UMFC w Warszawie

Paweł Wakarecy

absolwent AM w Bydgoszczy, jedyny polski laureat Międzynarodowego Konkursu im F. Chopina w 2010 roku

Agata Nowakowska - Gumiela

mgr i dr AM w Bydgoszczy, absolwentka Konserwatorium w Wiedniu

Tomasz Gumiela

pianista solowy i kameralista, absolwent i wykładowca AM w Bydgoszczy

Dwa duety. Cztery serca. Osiem rąk. O tym, że nie tylko w muzyce, ale i w małżeństwie tkwi siła wiedzą od kilkulat, od kiedy dzielą wspólne chwile nie jedynie przy klawiaturze fortepianu. W tym koncercie od miłości aż kipiw powietrzu. Ze zdwojoną siłą ładunku emocjonalnego wygrywają kolejne takty najbardziej znanych utworówmuzyki klasycznej Paderewskiego, Czajkowskiego czy Griega, ale i argentyńskich tang Piazzolli. Wszystko za sprawą pianistów koncertujących i pedagogów związanych z Bydgoszczą w myśl promocji artystów z grodu nad Brdą.

 

O artystach:

Aleksandra Soboń-Wakarecy
jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Jerzego Romaniuka i Ramiro Sanjinesa oraz Norweskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Einara Henninga Smebye. Jest laureatką I nagrody na Norweskim Konkursie Muzyki Kameralnej 2012, II nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie oraz kilku nagród za wyróżniający się akompaniament podczas  konkursów dla dzieci i młodzieży.

Paweł Wakarecy
z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych dla dzieci i młodzieży. W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina w Warszawie. Obecnie jest asystentem przy Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Wakarecy Piano Duo 
powstało w 2013 roku, jest laureatem konkursu „Nowa Twarz Muzyki” organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca w 2014 roku. Latem 2014 duet odbył trasę koncertową po najbardziej prestiżowych salach Norwegii. Z dużym powodzeniem wystepuje też w kraju, zarówno podczas koncertów, jak i nagrań radiowych (np dla Programu II Polskiego Radia). 

Agata Nowakowska – Gumiela
jest absolwentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu Prof. Katarzyny Popowej – Zydroń i studiów uzupełniających w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Została laureatką wielu nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych oraz licznych stypendiów artystycznych. Koncertowała jako solistka i kameralistka w wielu miastach w Polsce, a także w Austrii, Niemczech, Rosji i Chile. Pracuje jako adiunkt w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prowadząc zajęcia z fortepianu oraz kameralistyki fortepianowej.

 

Tomasz Gumiela
ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem Prof. Marii Murawskiej i Prof. Jerzego Sulikowskiego, a także kursy mistrzowskie w klasie Prof. Dang Thai – Sona w Montrealu. Brał udział w wielu festiwalach muzycznych, nagraniach studyjnych i prawykonaniach utworów współczesnych  (za jedno z nich otrzymując nominację do nagrody Fryderyka). Jest zdobywcą licznych nagród na konkursach kameralnych, koncertuje z wieloma instrumentalistami i wokalistami młodego pokolenia. Aktualnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.