Koncerty & Artyści
fot. Robert Sawicki

„Lutosławski i Tuwim. Nie tylko dla dzieci” złota płyta Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik

19 lipca 2015

BYDGOSKA PREMIERA PROJEKTU

Pierwszy raz w historii wieczorów z muzyką nad Brdą zapraszamy na koncert ze szczególnie ważną rolą dzieci. Będzie to bydgoska premiera nagrodzonego "Złotą Płytą" projektu jednej z najlepszych polskich wokalistek jazzowych  - Doroty Miśkiewicz i laureatów Paszportu Polityki - zespołu Kwadrofonik.Edukacja artystyczna najmłodszych w nieoczywisty sposób, promocja muzyki klasycznej i poezji, a przy tym twórczości polskich autorów w wykonaniu najlepszych muzyków to tylko niektóre z walorów płyty "Lutosławski. Tuwim. Nie tylko dla dzieci". Te idee tożsame są z celami, jakie płyną nurtem „Rzeki Muzyki”, stąd wybór właśnie tego orgyinalnego przedsięwzięcia. 

Ze względu na szczególnych adresatów koncertu rozpocznie się on wyjątkowo o godz. 17:00.

Dorota Miśkiewicz

Jedna z najlepszych polskich wokalistek jazzowych, koncertująca i nagrywająca z czołówką polskich muzyków

Zespół Kwadrofonik

jedyny w Polsce kwartet powstały z połączenia dwóch duetów Lutosławski Piano Duo i Hob-beats Duo, laureaci Paszportu Polityki 2014, zwycięzcy festiwali muz. w kraju i za granicą, do Paszportów Polityki 2014

Emilia Sitarz - fortepian

Bartłomiej Wąsik - fortepian (współtwórca sukcesu „Nowej Warszawy” Stanisławy Celińskiej)

Magdalena Kordylasińska - instrumenty perkusyjne

Miłosz Pękala - instrumenty perkusyjne

Przykładowe nagrania:
https://www.youtube.com/watch?v=kSj2l5bRW4M
http://www.jazzpress.pl/news/2346-dorota-miskiewicz-kwadrofonik-zlota-plyta-i-trasa
http://www.dorotamiskiewicz.com/o-plycie-lutoslawski-tuwim.html

Nie ulega wątpliwości, że edukację kulturalną należy rozpoczynać jak najwcześniej. W przeciwieństwie jednak do zalewających rynek muzyczny propozycji, winno się przy tym zachowywać najwyższy poziom artystyczny. Wg przypadku projektu Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik mamy do czynienia nie dość, że z absolutnymi mistrzami – W. Lutosławskim i J. Tuwimem, to jeszcze w pełni profesjonalnym wykonawstwem czołówki polskich muzyków.

Projekt jest dowodem na to, że z powodzeniem można przełamywać stereotypy, oswajając nieznane i to, co nielubiane z założenia. Wśród dzieci muzyka klasyczna, a co dopiero twórczość W. Lutosławskiego traktowana jest co najmniej z dystansem, podobnie jak poezja. Tymczasem nie wszyscy wiedzą, że wielki polski kompozytor ma w swoim dorobku utwory pisane dla najmłodszych - w tym także piosenki do znanych wszystkim maluchom wierszy J. Tuwima. Ten artystyczny materiał w oryginalnych aranżacjach doceniono złotą płytą. Ujmuje serca dzieci piosenkami – rymowankami i zabawnymi opowiastkami, bawiąc i ucząc dźwiękami kilkudziesięciu instrumentów perkusyjnych. Z równym sukcesem trafia także do dorosłych, pozwalając im poznać typową dla W. Lutosławskiego, nowoczesną i złożoną harmonię, powrócić do czasów, gdy wyobraźnia była nieograniczoną siłą, a bajki zawsze kończyły się dobrze.

By dodatkowo uatrakcyjnić formułę dla dzieci zostaną przygotowane również specjalne animacje, które zapewni sztab specjalistów z Pałacu Mlodzieży w Bydgoszczy - partnera koncertu.