O cyklu koncertów
fot. Robert Sawicki

Historia

Historia bydgoskich koncertów na wodzie sięga 2008 roku, kiedy okryto potencjał schodów przy Operze Nova w Bydgoszczy. Uczyniono z nich widownię, a do nabrzeża zacumowano najstarszy statek pasażerski w Polsce – m/s Jantar z 1892 roku. Pokład pływającej pod banderą Bydgoszczy jednostki stanowił scenę pierwszego w historii koncertu w Amfiteatrze nad Brdą. Odbył się on dzięki wsparciu Miasta Bydgoszczy w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce. Przed gośćmi z najróżniejszych zakątków globu zaprezentowali się w jazzowym repertuarze studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wraz z prof. Joanną Zagdańską.

Kolejne lata przyniosły coroczne koncerty na wodzie w ramach Festiwalu „Ster na Bydgoszcz”. Do grodu nad Brdą zaproszono światowej sławy muzyków: Gary Guthman Quartet (USA), Alvon Johnson (USA), Włodek Pawlik Trio (laureat Grammy), którzy wraz ze swoimi muzykami czy nowymi projektami wystąpili pierwszy raz w historii miasta.

Koncerty te gromadziły jednorazowo nawet 3 tysiące odbiorców.

Nie brakowało również muzycznych wieczorów z udziałem rodzimych artystów: solistów Opery Nova w Bydgoszczy czy 30-osobowej Orkiestry Dętej, która zagrała płynąc w Muzycznym Rejsie od Placu Solnego do Wyspy Młyńskiej.

Rok 2014 przyniósł pierwszy i na razie jedyny w Polsce cykl koncertów na wodzie z udziałem międzynarodowych artystów – Rzeka Muzyki. W scenerii, którą grający tam laureat Grammy Włodek Pawlik określił jako „miejsce jedyne, niepowtarzalne i unikalne” wystąpiło 70 artystów z 3 krajów świata dla blisko 10-tysięcznej publiczności. Podczas 9, bezpłatnych jak zawsze, wieczorów zaprezentowali się m.in. Gary Guthman (USA), Konstanty Vilensky (Ukraina), Krystian Krzeszowiak (mediolańska La Scala), Cezary Konrad (laureat Grammy, najlepszy polski perkusista jazzowy). Projekt został przez media i publiczność okrzyknięty mianem „hitu”.

Poza Miastem Bydgoszcz organizującym koncerty z zaangażowaniem duetu realizacyjnego Dominika&Waldemar Matuszak, w ciągu 7 lat dwa wieczory w Amfiteatrze nad Brdą na pokładzie barki „Lemara” zaproponowali mieszkańcom również: Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy (2013 rok) oraz Opera Nova w Bydgoszczy (2014 rok).